18-19 вересня 2024 року в Інституті богословських наук відбувся 27-ий катехитичний симпозіум на тему: «Катехизація на служінні новій євангелізації». В перший день симпозіум традиційно розпочався зі Святої Меси, яку очолив єпископ Леон Дубравський.
Після кавової перерви Назар Дуда, заступник голови Патріаршої Катехитичної комісії УГКЦ, відкрив офіційну частину заходу доповіддю на тему: «Катехит та нова євангелізація: інституційне служіння – досвід та практика». У своєму виступі він звернув увагу на важливість оновлення катехитичного служіння в умовах сучасного суспільства. Особливу увагу було приділено перебуванню катехита з катехизованими (практика літніх таборів), а також інтеграції новітніх методів та інструментів у процес катехизації.
о. Матеуш Годек, голова Комісії загального душпастирства Харківсько-Запорізької дієцезії, під час своєї доповіді «Катехизація як місійна діяльність» поділився напрацюваннями Церкви у справах катехизації у місійному служінні, а також поділився власним досвідом душпастирського служіння.
Після обідньої перерви учасники продовжили симпозіум з молитви – Вінця до Божого Милосердя. Далі виступила Ірина Максименко, координатор навчально-катехитичного центру «Дерево життя», з доповіддю «Катехизація як знак милосердя». Вона говорила про необхідності прояву християнської любові й розуміння до кожного катехумена, в тому числі з особливими потребами (з інвалідністю). Також акцентувала на питанні катехизації тих, хто повертається з війни, скалічений фізично і духовно.
Аміна Романів, катехитка при Соборі Воскресіння Христового УГКЦ, представила свій погляд на катехизацію як засіб для діалогу. У своїй доповіді «Катехизація як лабораторія діалогу» поділилася власним досвідом катехизації та ведення власного християнського блогу в соцмережах.
Ірина Максименко Аміна Романів
Офіційна частина першого дня завершилася панельною дискусією за участю Назара Дуди, о. Матеуша Годека, Ірини Максименко та Орисі Уської. Учасники дискутували на тему «Якою має бути катехизація в Україні?», обговорюючи виклики, з якими стикається сучасна катехизація, а також слабкі та сильні сторони катехизації в Україні і шляхи розвитку катехитичного служіння в умовах соціальних та культурних змін.
З ліва направо: Ірина Максименко, о. Матеуш Годек, Назар Дуда, Орися Уська, Ірина Сашко
Наступного дня, 19 вересня, в рамках щорічного катехитичного симпозіуму вперше в нашій дієцезії відбувся День катехита. Захід розпочався з ранкової молитви — Утрені. Після сніданку та кави учасники зібралися для обміну досвідом і новими ідеями. Орися Уська, викладач Теологічного Інституту ім. Йосифа Більчевського у Львові, виступила з доповіддю на тему “Формація катехита: як себе тримати на рівні та розвиватися”. Доповідь стосувалася практичного служіння катехита, а також звідки він має брати сили для служіння.
Орися Уська Учасники симпозіуму
Після цього, о. Олег Жарук, директор Катехитичного відділу, виступив із доповіддю “Катехизація в Кам’янець-Подільській дієцезії: стан та перспективи”. Він окреслив сучасний стан катехизації в дієцезії, розповів про основні виклики дієцезіального катехитичного відділу та поділився баченням майбутніх перспектив.
о. Олег Жарук
Учасники мали можливість обговорити виступи та обмінятися думками під час перерви на каву. Після перерви, пройшла заключна дискусія, де були підбиті підсумки симпозіуму. Катехити з різних парафій також висловили свої пропозиції щодо розвитку катехитичної діяльності та поділилися конкретними порадами зі свого особистого досвіду катехизації.
Єпископ-помічник Кам’янець-Подільської дієцезії Радослав Змітрович
Опісля відбулося урочисте вручення канонічних місій та дозволів для катехизації єпископом та директором Катехитичного відділу. Це важливий момент, який підтверджує благословення єпископа і готовність катехитів до подальшої праці та служіння в конкретній парафії.
Завершальним акордом симпозіуму стала Служба Божа, після якої всі учасники зібралися на спільний обід, що став логічним завершенням насиченого дня, присвяченого духовному збагаченню катехитів і натхненню для подальшої праці на благо Церкви та катехитичної місії.
Загалом симпозіум став майданчиком для роздумів і відкритих дискусій, які, без сумніву, сприятимуть розвитку катехитичного служіння в Україні.
Текст: Альона Білоус
Фото: Софія Дацько